Chiqindilarni qayta ishlash bo‘yicha loyihalar taqdimot qilindi
Yurt obodligi va aholi salomatligida katta o‘rin tutadigan bu sohaga zamonaviy yondashuvlar olib kirilmoqda. Oxirgi uch yilda barcha manbalardan 2 trillion so‘mdan ziyod mablag‘ yo‘naltirildi. O‘tgan yili Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi tashkil etildi.
Chiqindi korxonalari uchun 1 ming 200 ta yangi texnika olib berildi. Mahallalarda chiqindi maydonchalari qurildi. To‘plash va tashib ketish yaxshilangani natijasida bu tarmoq ikkilamchi xomashyo manbaiga aylandi.
Avvallari davlat monopoliyasida bo‘lgan sohada tadbirkorlikka yo‘l ochilib, qulay biznes muhiti yaratildi. Jumladan, sanitar-tozalash hamda chiqindini qayta ishlash korxonalari uchun foyda solig‘i va ijtimoiy soliq stavkalari 1 foiz etib belgilandi. Chetdan olib kelinadigan texnika va uskunalar import bojidan ozod qilindi. Natijada 200 ga yaqin sanitar-tozalash va 290 ta chiqindini qayta ishlash korxonalari ochildi.
Taqdimotda mutasaddilar sohadagi loyihalarning borishi va galdagi rejalar haqida axborot berdi.
Yurtimizda yiliga 14 million tonna maishiy chiqindi hosil bo‘ladi. Lekin ularni qayta ishlash darajasi past. So‘nggi yillardagi loyihalar natijasida bu endi 5 foizga yetdi.
Chiqindini yoqish orqali energiya ishlab chiqarish loyihalari qo‘llab-quvvatlanmoqda. Xitoylik investorlar 6 ta viloyatda shunday zavodlar qurayapti. Davlat chiqindi utilizatsiyasi uchun ularga to‘lov qilish bilan birga, hosil bo‘lgan energiyani sotib olish bo‘yicha ham majburiyat olayapti.
Yaqinda Toshkent shahrida tibbiyot chiqindisini yoqib, issiqlik oladigan ikkita korxona ishga tushirildi. Yana Samarqandda 2 ta, qolgan hududlarda bittadan shunday zavodlar qurilishi mo‘ljallangan.
Maishiy chiqindilarning to‘rtdan biri qog‘oz, plastik, rezina, shisha, to‘qimachilik qoldiqlariga to‘g‘ri keladi. Ularni qayta ishlab, 1 trillion so‘mlik mahsulot olish mumkinligi aytildi. Bundan tashqari, yurtimizda qayta ishlanmaydigan qurilish, kimyo, elektron, texnik va sanoat moylari bo‘yicha katta zaxira borligi ko‘rsatib o‘tildi.
Chiqindini tashib ketish xizmatlari aholini rozi qiladigan darajada bo‘lishi kerakligi ta’kidlandi. Shu bois mahallaga chiqindi texnikasining kelish vaqti va harakatini onlayn ko‘rish imkoniyatini yaratish vazifasi qo‘yildi.
Ijtimoiy muassasalar va mahallalarni chiqindi konteynerlari bilan to‘liq ta’minlash bo‘yicha ikki yillik dastur ishlab chiqilishi belgilandi. Aholida ekologik madaniyatni bog‘cha va maktabdan boshlab shakllantirish muhimligi ta’kidlandi.

Projects on waste processing presented
In this sector, which is of great importance for improving the country’s public amenities and protecting public health, modern approaches are being introduced. Over the past three years, more than 2 trillion UZS have been allocated from all sources. Last year, the Waste Management and Circular Economy Development Agency was established.
For enterprises engaged in waste management, 1,200 new pieces of equipment have been purchased. Waste collection sites have been built in mahallas. Thanks to improvements in the collection and transportation system, the sector has become a source of secondary raw materials.
Previously a state monopoly, the sector has been opened to entrepreneurship, and a favorable business climate has been created. In particular, for sanitation and waste processing enterprises, the profit tax and social tax rates have been set at 1 percent. Machinery and equipment imported from abroad are exempt from customs duties. As a result, about 200 sanitation companies and 290 processing enterprises have been established.
During the presentation, officials reported on the progress of ongoing projects and outlined plans.
Every year, 14 million tons of household waste are generated in the country. However, the recycling rate remains low. Thanks to projects implemented in recent years, this figure has reached 5 percent.
Projects for generating energy through waste incineration are being supported. Chinese investors are constructing such plants in six regions. The state undertakes obligations not only to pay for waste disposal but also to purchase the energy produced.
Recently, two facilities for incinerating medical waste and generating thermal energy were commissioned in Tashkent. In Samarkand, two more such plants are planned, and one will be built in each of the remaining regions.
A quarter of household waste consists of paper, plastic, rubber, glass, and textile remnants. Recycling these materials could yield raw materials worth 1 trillion UZS. In addition, the country has significant potential in processing construction, chemical, electronic, technical waste, and industrial oils.
It was emphasized that waste collection services must meet the needs of the population. In this regard, the task was set to create an option for online tracking of the arrival time and route of garbage trucks to each mahalla.
Instructions were given to develop a two-year program to equip social institutions and mahallas with waste containers fully. The importance of fostering an environmental culture in society, starting from kindergartens and schools, was also highlighted.