Tadbirkorlik bo‘yicha yangi tashabbuslar bugundanoq kuchga kiradi
Davlatimiz rahbari tadbirkorlarni bugungi kasb bayrami va Mustaqillikning 34 yilligi bilan tabrikladi. Har bir soha, har bir hudud, har bir mahalladagi o‘zgarishlarda ularning hissasi katta ekanini ta’kidladi.
O‘tgan sakkiz yilda iqtisodiyotning ko‘plab tarmoqlari yangidan tashkil etildi. Bu davrda 230 milliard dollar investitsiya kirib keldi, shundan 120 milliard dollardan ortig‘i xorijiy sarmoya. Bu yil birinchi yarim yillikda mamlakatimiz iqtisodiyoti 7,2 foizga o‘sdi.
Biznes yuritishdagi qulayliklar natijasida tadbirkorlar ko‘payib, faoliyati kengayib bormoqda. Masalan, 1 ming 600 ta mikro korxona bir yil ichida aylanmasini 10 milliard so‘mdan oshirib, birdaniga o‘rta korxonaga, 143 tasi esa 100 milliard so‘mdan oshirib, yirik korxonaga aylandi. Yana 122 ta kichik korxona yirik biznes safiga qo‘shildi.
Biznesni “soya”dan chiqarish choralari natijasida 139 mingta korxonada ish o‘rinlari 811 mingtaga ko‘paydi, 273 mingta korxona ish haqi fondini 22 foizga oshirdi. O‘tgan yili xususiy sektorda o‘rtacha oylik 4 million so‘mni tashkil qilgan bo‘lsa, bugungi kunda 5 million so‘mga yaqinlashdi.
Ilk ochiq muloqotdan buyon tadbirkorlarning 1 mingga yaqin tashabbusi qonunchilikka kiritilgani qayd etildi. Bu galgi muloqot beshinchisi bo‘ldi. Unga tayyorgarlik davomida 26 ta sohaning 7 mingga yaqin vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazildi. “Koll-markaz” orqali ham 13 mingdan ziyod murojaat va tashabbuslar qabul qilindi.
O‘tgan haftalarda iqtisodiyotimizning muhim tarmoqlari bo‘lgan meva-sabzavotchilik, to‘qimachilik va yakka tartibdagi tadbirkorlik masalalari muhokama qilinib, ko‘mak choralari belgilangan edi.
Bugungi muloqotda davlatimiz rahbari tadbirkorlikning boshqa yo‘nalishlari bo‘yicha ham yangi tashabbuslarni ilgari surdi.
Jumladan, qisqa muddatda va tez daromad beradigan ish o‘rinlari yaratishda eng samarador yo‘nalishlardan biri bo‘lgan xizmatlar sohasi jadal rivojlantiriladi. Turizmni rivojlantirish bo‘yicha yangi dastur boshlanadi. Kelgusi uch yilda mehmonxona va turizm maskanlari tashkil qilish uchun jami 5 ming gektar yer auksionga chiqariladi. Bunda mehmonxona qurmoqchi bo‘lgan tadbirkorlardan yerlarni sotib olish uchun to‘lov undirilmaydi. Evaziga davlat shu summa bilan loyihaga ulushdor bo‘lib kiradi.
Tadbirkorlar 10 yil ichida istalgan paytda bu ulushni qayta sotib olishi mumkin bo‘ladi. Agar tadbirkor yer qiymatini boshida to‘layman desa, 20 foiz chegirma beriladi. Mehmonxona qurish uchun 7 yil muddatga 2 yillik imtiyozli davr bilan kredit ajratiladi.
Ko‘p tadbirkorlar davlat obyektlari va xususiy binolarni sotib olib, mehmonxonaga aylantirayapti. Endi yangi mehmonxona uchun ko‘zda tutilgan subsidiya ularga ham beriladi. Toshkent shahri, viloyatlar markazi va yirik sayyohlik hududlaridan boshqa joydagi mehmonxonalar turistik yig‘im to‘lamaydi.
Amaldagi tartibga ko‘ra, oilaviy mehmon uylari turistlarni qabul qilishi bo‘yicha kunlik me’yor 10 nafardan oshmasligi belgilangan. Endi bu cheklov 2 karraga ko‘paytiriladi.
Prezidentimiz mahalliy mehmonxonalar, oilaviy mehmon uylari o‘rtasida tanlov o‘tkazish taklifini ilgari surdi. Tanlovning mukofot jamg‘armasi 1 million dollar bo‘ladi, sayyohlar e’tiborini qozongan, nufuzli xalqaro platformalarda eng ko‘p ijobiy e’tirof olgan mehmonxonalar har yili taqdirlanadi.
Infratuzilma olib borish orqali yirik turistik maskanlari ko‘paytiriladi. Chortoqdagi Qorabog‘, Farg‘onadagi Chimyon, Boysundagi Omonxona, Nuroboddagi Nurbuloq hududlarida yil davomida xizmat ko‘rsatadigan yirik kurort zonalar tashkil etiladi.
Bu yil 16 ta tumanni jadal rivojlantirishga 1 trillion so‘mdan ziyod mablag‘ yo‘naltirildi. Kelgusida yana 500 million dollar hisobiga boshqa tumanlarda ham shunday ishlar amalga oshiriladi. Bu sanoat, servis, qurilish sohalaridagi tadbirkorlarga katta imkoniyat, yuz minglab ish o‘rinlari yaratish uchun sharoit bo‘ladi.
Biznes vakillarida qo‘shimcha joy olishga ehtiyoj bor. Shu munosabat bilan kelgusi yildan davlat aktivlari besh yilga ijaraga beriladi.
1991-yilda qabul qilingan “Ijara to‘g‘risida”gi qonun asosan davlat organlari manfaatini himoya qilishga qaratilgani qayd etildi. Shu bois ijaraga beruvchi va ijarachi huquqlarini birdek himoya qiladigan yangi tahrirdagi qonun ishlab chiqilishi aytildi.
Muloqotda ta’lim va tibbiyot sohalariga oid imkoniyatlar ham belgilandi.
Xususan, endi bog‘cha qamrovi past bo‘lgan 80 ta tumanda tadbirkorlarga yengillik beriladi. Bog‘cha va maktablarning bo‘sh yerlarida xususiy sheriklik asosida bog‘cha qurishga ruxsat etiladi. Bunda tadbirkorlardan yer uchun ijara haqi 30 yil davomida undirilmaydi. Ularga davlat bog‘chasida har bir bolaga ko‘zda tutilgan xarajatning yarmi subsidiya qilib beriladi. Shuningdek, tashabbuskorlarga imtiyozli kredit ajratiladi. Ularga ijtimoiy soliq 1 foiz bo‘ladi.
Tibbiyot klasterlarini barpo etgan tadbirkorlarga 7 yil muddatga, 3 yil imtiyozli davr bilan 17 foizli arzon kreditlar beriladi.
Prezidentimiz biznesni qo‘llab-quvvatlashning eng muhim instrumenti – moliyaviy xizmatlar ekanini ta’kidladi. Shu bois endi loyihaga soddalashgan tartibda mablag‘ jalb qilish bo‘yicha investitsiya platformasi ishga tushiriladi. Tadbirkorlar ushbu yangi tizim orqali yiliga qo‘shimcha 1 milliard dollar mablag‘ jalb qilish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Hozir O‘zbekistonda 600 dan ziyod startaplar faoliyat yuritmoqda. Shu yil yetti oyda startaplarga rekord miqdorda – 264 million dollar xorijiy investitsiya kirib keldi.
Buni davom ettirgan holda, yoshlarning mingta startap g‘oyasi tijoratlashtiriladi va shundan 200 tasi xalqaro bozorga olib chiqiladi. Eng ilg‘or texnologiyalar olib kelinib, 100 ta mahalliy startap xalqaro miqyosda jozibador biznesga aylantiriladi. Bunga 100 million dollar beriladi.
Bu yildan boshlab, “Yosh tadbirkorlar” chempionati o‘tkaziladi. Eng yaxshi 100 ta g‘oya tanlab olinib, har bir startap uchun 1 milliard so‘mgacha investitsiya kiritiladi.
Raqamli moliyaviy xizmatlarni ko‘paytirish uchun besh yillik strategiya qabul qilinadi. Bunda yangi ekotizim – “ochiq banking” joriy qilinadi.
Kelgusi yilda banklar tomonidan kichik va o‘rta tadbirkorlikni maqsadli qo‘llab-quvvatlash uchun qulay shartlarda 1 milliard dollar jalb qilinadi. Muqobil skoring modeli ishga tushirilib, kredit berish shartlari osonlashtiriladi.
Uchrashuvda soliq ma’murchiligi masalalariga ham to‘xtalib o‘tildi.
Amaldagi tartibga ko‘ra, yillik aylanmasi 10 milliard so‘mdan oshgan korxonalar foyda solig‘i bo‘yicha avans to‘lagani uchun aylanma mablag‘dan qiyinchilik yuzaga kelmoqda. Shu bois endi bu tartib 20 milliard so‘mdan oshganda qo‘llanishi belgilandi. Natijada 14 mingga yaqin tadbirkor ixtiyorida qo‘shimcha 1 trillion so‘mlik aylanma mablag‘ qoladi.
Aylanma soliqdan qo‘shilgan qiymat solig‘iga o‘tadigan korxonalar bir yil davomida foyda solig‘i to‘lashdan ozod qilinadi, hisobotida xatolik bo‘lsa ham, jarima qo‘llanmaydi, buxgalterlar maoshini 5 million so‘mgacha qismi olti oygacha bunday korxona to‘lagan soliqdan chegirib tashlanadi.
Ikki yil oldin aylanmadan soliq to‘lovchilar buxgalteriyasini soliqchi yuritadigan tizim qilingan edi. Endi kelgusi yildan yer, mol-mulk, ijtimoiy va daromad soliqlari hisobotlarini shakllantirish bo‘yicha tadbirkorlar majburiyati bekor qilinadi. Ushbu hisobotlarni soliqchilarning o‘zi bepul to‘ldirib beradi. Tadbirkorlar esa 5 kunda hisobotga tuzatish kiritishi mumkin bo‘ladi.
Ma’lumki, biznes qonun ustuvor bo‘lgan joyda rivojlanadi. So‘nggi yillarda iqtisodiyotga venchur, bond, kraudfanding, startap kabi zamonaviy investitsiya vositalari ham kirib keldi. Hozir bu munosabatlar o‘nlab hujjatlar bilan tartibga solinadi.
Prezidentimiz bularning hammasini to‘g‘ridan to‘g‘ri amal qiladigan yagona qonunga birlashtirib, Investitsiya kodeksini qabul qilish tashabbusini ilgari surdi. Bu kodeks investitsiya sohasidagi barcha qoida, kafolat va tartib-taomillarni bir tizimga solib, investitsiyalarni rag‘batlantirishga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari yana bir muhim yangilikni e’lon qildi – 2026-yildan “Biznesni 15 daqiqada boshlash” tamoyili yo‘lga qo‘yiladi. Bunda tadbirkorni ro‘yxatdan o‘tkazish vaqtidayoq elektron raqamli imzo beriladi, bankda hisobraqam ochiladi, sohaga mas’ul davlat organlariga xabarnoma jo‘natiladi.
Majburiy sertifikatlanadigan tovarlar ro‘yxati 459 taga qisqartirildi. Ro‘yxat yana 288 taga kamaytiriladi.
Ko‘chat, mineral o‘g‘it, poyabzal, chorva ozuqasi kabi sanitariya, veterinariya, karantin nazoratida bo‘lgan 32 toifadagi mahsulotlar uchun muvofiqlik sertifikati bekor qilinadi.
Umuman, mahsulotlar xavfsizligi va sifatini ta’minlash hamda uni baholash bilan bog‘liq milliy infratuzilma tubdan isloh qilinib, xalqaro standartlarga moslashtiriladi. Bunda, eng avvalo, sertifikatsiya o‘rniga muvofiqlikni deklaratsiyalash amaliyoti keng joriy etiladi.
Texnik jihatdan tartibga solish tizimi butunlay transformatsiya qilinadi. Bundan keyin nazorat obyekti tadbirkor emas, balki bevosita mahsulotning o‘zi bo‘ladi.
Muloqotda qayd etilgan imkoniyatlar bugundanoq kuchga kirishi qayd etildi.
Prezidentimiz bular katta marralar ekani, yurtimizdagi bugungi tadbirkorlik ruhi bilan unga erishish mumkinligini ta’kidladi.
Tadbir ochiq muloqot tarzida davom etdi. Markaziy va hududiy studiyalardan qatnashgan tadbirkorlar o‘z fikr va takliflarni bildirdi. Muammolar muhokama qilinib, ular bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatmalar berildi.

New initiatives in the sphere of entrepreneurship enter into force today
The Head of our state congratulated the businessmen with the professional holiday and the 34th anniversary of independence. He emphasized their major contribution to transformations in each sector, each region and each mahalla.
Over the past eight years, many sectors of the economy have been re-shaped. During this period, $230 billion dollars of investments have been attracted, of which more than $120 billion are foreign. In the first half of this year, our country's economy grew by 7.2 percent.
Owing to the creation of favorable conditions for doing business, the number of entrepreneurs and the scale of their activities have increased. For example, 1,600 micro-enterprises increased their turnover to more than 10 billion soums during the year and immediately moved to the category of medium-sized enterprises, 143 - exceeded the turnover of 100 billion soums and became large companies. Another 122 small enterprises became large companies.
As a result of measures to bring business out of the shadow in 139 thousand companies the number of jobs increased by 811 thousand, in 273 thousand companies the labor remuneration fund increased by 22 percent. If last year the average salary in the private sector amounted to 4 million soums, today it is close to 5 million soums.
It was noted that since the first open dialogue, almost a thousand initiatives of entrepreneurs have been enshrined in the legislation. The current meeting has become the fifth in count. In the course of preparation for it, meetings were held with almost 7 thousand representatives of 26 industries, more than 13 thousand appeals and proposals were received through the “call-center”.
In recent weeks, the key sectors of the economy - fruit and vegetables, textiles and individual entrepreneurship - have been discussed and support measures have been identified.
At today's dialogue, the Head of State put forward new initiatives in other areas of entrepreneurship as well.
First of all, the service sector will be actively developed as the most effective area for creating short-term and quick-paying jobs. A new program for the development of tourism is being launched. In the next three years, 5 thousand hectares of land will be auctioned for the organization of hotels and tourist facilities. At the same time, entrepreneurs wishing to build a hotel will not be charged for the land - the state will enter the project as a co-founder for the amount of the cost of the land plot.
Entrepreneurs will be able to buy out this share within ten years at any time. If payment is made at once, a 20 percent discount will be provided. Seven-year loans with a two-year grace period will be available for hotel construction.
Many entrepreneurs are already acquiring public and private properties and converting them into hotels. Now the subsidies envisaged for the construction of new hotels will be provided to them as well. In addition, hotels located outside Tashkent, regional centers and major tourist zones are exempted from paying tourist tax.
If earlier family guest houses could receive no more than 10 tourists per day, now this limit is doubled.
The President suggested holding a contest among domestic hotels and family guesthouses. The prize fund of the contest will amount to $1 million dollars, and the best facilities that have received the largest number of positive reviews on reputable international platforms will be rewarded annually.
Due to infrastructure development, the number of major tourist zones will be increased. Thus, large year-round resort zones will be created in Chartak, Ferghana, Baysun and Nurabad districts.
This year, more than 1 trillion soums have been allocated for accelerated development of 16 districts. In the future, similar projects will be implemented in 30 more districts at the expense of $500 million.
This will create great opportunities for entrepreneurs in industry, services and construction, as well as tens of thousands of jobs.
Businesses also need additional space. In this regard, from next year state assets will be leased for five years.
It is noted that the Law “On Lease”, adopted in 1991, was mainly aimed at protecting the interests of state bodies. In this regard, a new version of the law will be developed, which will equally protect the rights of the lessor and the lessee.
New opportunities in education and medicine were also identified at the meeting.
In particular, in 80 districts with low enrollment in pre-school education, entrepreneurs will be granted privileges.
They will be allowed to build kindergartens on vacant land of pre-school institutions and schools on the terms of public-private partnership. At the same time, no land rent will be charged for 30 years. The state will subsidize half of the costs for each child envisaged in public kindergartens. Also, favorable loans will be granted to enterprising entrepreneurs, and the social tax rate for them will be only 1 percent.
For entrepreneurs creating medical clusters, loans will be provided for 7 years with a three-year grace period at an annual interest rate of 17 percent.
The President emphasized that the most important tool to support business is financial services. In this regard, an investment platform will be created for simplified attraction of funds for projects. With its help, entrepreneurs will be able to attract up to $1 billion a year.
Today there are more than 600 startups operating in Uzbekistan. In the first seven months of this year alone, they attracted a record volume of $264 million in foreign investment.
This work will continue: it is planned to commercialize a thousand startup ideas of young people, 200 of which will be brought to the international market. On the basis of advanced technologies, 100 local startups will turn into attractive world-class businesses. For this purpose, $100 million will be allocated.
The “Young Entrepreneurs” championship will start from this year. The 100 best ideas will be selected and up to 1 billion soums will be invested in each startup.
To expand digital financial services, a five-year strategy will be adopted to introduce a new ecosystem - “open banking”.
Next year, banks will raise $1 billion to provide targeted support to SMEs on favorable terms. An alternative scoring model will be introduced, which will ease the conditions for obtaining loans.
The meeting also addressed the issues of tax administration.
Currently, enterprises with annual turnover over 10 billion soums have to pay advance payments of income tax, which creates difficulties with working capital. Now this procedure will be applied only for turnover above 20 billion soums. As a result, 14 thousand entrepreneurs will have additional 1 trillion soums of working capital.
Enterprises switching from turnover tax to VAT are exempted from paying income tax for one year. Even in case of errors in reporting, fines will not be applied. In addition, a part of accountants' salaries up to 5 million soums for six months will be deducted from taxes paid by such enterprises.
Two years ago, an accounting system was introduced for “simplified” taxpayers by tax officials. From next year, entrepreneurs will be exempt from the obligation to prepare reports on land, property, social and income tax - they will be compiled free of charge by the tax authorities. Businesses will be able to make corrections to reporting within 5 days.
As is known, business develops where the rule of law is in force. In recent years, modern investment instruments have been introduced into the economy - venture capital, bonds, crowdfunding, startups. These relations are currently regulated by dozens of documents.
The President proposed to unite all these regulations into a single document of direct action - to adopt the Investment Code. It will unite all the rules, guarantees and procedures in the investment sphere and will help stimulate investment.
The Head of State also announced another important news: from 2026 the principle of “Start a business in 15 minutes” will be introduced. Upon registration, an entrepreneur will be immediately provided with an electronic digital signature, a bank account and a notification to the state authorities.
The list of goods subject to mandatory certification has been reduced to 459 items and will be reduced by another 288.
For 32 categories of goods - such as seedlings, mineral fertilizers, footwear, livestock feed under sanitary, veterinary and quarantine control - certificates of conformity will be abolished. In general, the national infrastructure related to ensuring the safety and quality of products and their evaluation will be fundamentally reformed and brought in line with international standards. First of all, the practice of declaration of conformity will be widely introduced instead of certification.
The system of technical regulation will be completely transformed: the object of control will be not the entrepreneur, but the product itself.
It has been noted that all of the above-mentioned opportunities are already taking effect today.
The President emphasized that the tasks set are ambitious, but achievable due to the current entrepreneurial spirit in our country.
The meeting continued in the format of an open dialogue. Entrepreneurs participating from central and regional studios voiced their suggestions and comments. Problematic issues were discussed, on which the responsible persons were given appropriate instructions.